Aktualności

„Oblicza”

W listopadowym numerze periodyku „Oblicza” wydawanym przez Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu opublikowany został artykuł pt. „Szkoła inna niż wszystkie – wspierająca uzdolnienia” opracowany przez nauczycielkę naszej Szkoły Joannę Tarnowską.
Dzięki publikacji mogliśmy pochwalić się osiągnięciami oraz przybliżyć specyfikę i charakter pracy naszej Szkoły szerszemu gronu odbiorców związanych z oświatą i edukacją.

 


Międzynarodowa Konferencja Naukowa

W dniu 13.11.2019r Dyrektor Szkoły Agnieszka Zając reprezentowała naszą placówkę na Międzynarodowej Konferencji Naukowej z zakresu wspierania uzdolnień organizowanej we Wrocławiu przez DODN i Departament Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Celem konferencji było, min. popularyzowanie idei Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień oraz wymiana doświadczeń i przykładów dobrych praktyk w zakresie pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w tym z uczniem szczególnie uzdolnionym.

Goście, uczestnicy konferencji mieli możliwość oglądania wystawy posterowej z pracami naszych uczniów pt. ”Foto spacer po Wałbrzychu”. Była to świetna okazja do promocji działalności naszej Szkoły.


,,SZKOŁA DO HYMNU” I  AKADEMIA  ,, NIEPODLEGŁA 2019”

W dniu 8.11.2019r o godz.11.11 włączyliśmy się do akcji ,,Szkoła do hymnu” i wszyscy razem zaśpiewaliśmy cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. 

Szkolne obchody Święta Niepodległości uczciliśmy uroczystym występem artystycznym zatytułowanym ,,Niepodległa 2019” . Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń z 1918 roku. Dzień ten w naszej szkole stał się dla wielu pouczającą lekcją historii.

Na zakończenie odbyło się rozdanie dyplomów i nagród za udział w konkursie ,,Historia mojej rodziny”, na najpiękniejsze drzewo genealogiczne. Miło nam poinformować, że zwycięzcami zostali:

Tomasz M. – I miejsce,

Emilia D.- II miejsce,

Mikołaj K.- III miejsce.    

Bardzo Wam gratulujemy!


Akcja „Śniadanie daje moc”

8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”), ustanowiony w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. Do tej pory dzień ten jest obchodzony w kilku krajach Europy Zachodniej, m.in. w Wielkiej Brytanii. Nasza szkoła również przyłączyła się do tego programu i jak co roku wraz z uczniami przygotowaliśmy smaczne, a przede wszystkim zdrowe śniadanie. Oprócz tego uczniowie zwiększyli świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.

 


,, POLSKA MOJĄ OJCZYZNĄ” – ZAJĘCIA PROJEKTOWE

Celem zajęć było budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie uczniów dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych.

Dzieci wykonały patriotyczne prace plastyczne, poznając przy tym symbole i barwy narodowe.  Wysłuchały legendy o powstaniu Polski. Odbyła się projekcja filmu edukacyjnego pt.,, Jaki znak Twój, czyli o Orle Białym i biało – czerwonej fladze.”

Nasi uczniowie wykazali się ogromną wiedzą dotyczącą swojego kraju ojczystego.


Tydzień z biblioteką. Konkurs malowania laurki dla biblioteki.

 


Spotkanie z Policją

Pod koniec października gościliśmy w naszej szkole policjantów. Udzielili oni naszym uczniom wykładu nt. bezpieczeństwa na drodze oraz ochrony przed cyberprzemocą. Uczniowie podziękowali policjantom za przybycie wręczając własnoręcznie namalowane laurki. Mamy nadzieję na dalszą współpracę i wsparcie.


SZKOŁA PAMIĘTA 

Celem akcji „Szkoła pamięta” jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne dla uczniów postaci oraz wydarzenia.

Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.

Człowiek ważny w tożsamości lokalnej, nasz autorytet. Wspominaliśmy mieszkańca Boguszowa – Gorc Rajmunda „Paprzyca” Niwińskiego – żołnierza AK, żołnierza wyklętego, ojca, patriotę. Był najsilniejszym człowiekiem w ówczesnej Polsce. Staramy się aby pamięć o nim była rozpowszechniana, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się jak wspaniali ludzie mieszkali pośród nas.

Naszym kolejnym bohaterem, o którym zawsze będziemy pamiętać został Józef Piłsudski. Przeprowadziliśmy  zajęcia pt. ,, Portret marszałka”. Była krótka prelekcja o J. Piłsudskim, prezentacja multimedialna o jego działalności politycznej, a całość zakończyła się stworzeniem galerii portretów marszałka.


Projekt : Kartka dla powstańca – Fundacja Rosa

Jak co roku braliśmy udział w realizacji projektu Fundacji Rosa pt. Kartka dla powstańca.
W naszej szkole w związku z tym przeprowadzone zostały lekcje tematyczne i warsztaty, podczas których uczniowie- pacjenci zapoznali się z bohaterami Powstania Warszawskiego oraz wykonywali okolicznościowe kartki dla powstańców. Projekt wzbudził wiele pozytywnych emocji i poczucia szacunku dla bohaterów tamtych dni.

 


Dzień Języków Obcych

Dnia 31 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języków Obcych. Miał on charakter rozgrywek, w których brali udział uczniowie klas 6, 7 i 8. Mieli oni za zadanie odpowiadać na pytania dotyczące kultury krajów anglo i niemieckojęzycznych. Oprócz sprawdzenia wiedzy, uczniowie mogli pogłębić swoją znajomość tych krajów. Nie zabrakło współzawodnictwa i dobrej zabawy.

 


UDZIAŁ UCZNIÓW W KONKURSIE

„ZWIERZĘTA CHRONIONE PARKÓW KRAJOBRAZOWYCH DOLNEGO ŚLĄSKA”

W październiku 2019 roku 4 uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie pt. „Zwierzęta chronione parków krajobrazowych Dolnego Śląska”, którego organizatorem jest Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział/Wałbrzych. Jeden uczeń klasy IV – Mikołaj K. oraz 3 uczniów klasy VII – Emilia D., Amanda O., Szymon W. wykonali rysunki przedstawiające zwierzęta chronione występujące na terenie jednego z 12 parków krajobrazowych Dolnego Śląska. Udział w konkursie umożliwił uczniom zarówno rozwijanie własnych zdolności plastycznych jak także poszerzenie wiedzy regionalnej na temat parków krajobrazowych naszego województwa. 

Prace konkursowe uczniów:

 


,, HISTORIA MOJEJ RODZINY”

        Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie na najpiękniejsze drzewo genealogiczne, w którym ukazali historię swojej rodziny. Na zajęciach lekcyjnych poznali zasady tworzenia drzewa genealogicznego i prześledzili historię znanych polskich rodów.

Efektem ich pracy są bardzo ciekawe prace plastyczne dostarczone na nasz konkurs.

        Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości.

 


POLA NADZIEI 2019

      Pola Nadziei to akcja, której celem jest  szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych. Dzieci i młodzież spotykają się , by dać wyraz wsparcia dla ludzi chorych – pacjentów hospicjum.

     18.10.2019 r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w tym niecodziennym przedsięwzięciu zorganizowanym przez Hospicjum im. Jana Pawła II w Wałbrzychu.  Ponad 300 wolontariuszy z  przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego posadziło na terenie ogrodu  Hospicjum cebulki żonkili, które zakwitną  wiosną  i będą cieszyć oczy chorych. Po wspólnym posadzeniu setek cebulek  na wszystkich uczestników akcji czekał  słodki poczęstunek przygotowany przez Organizatorów.


PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE PT. ,,SPORTOWE ŻYCIE JEŻA”

           17 października  gościł u nas teatr Amuzado z Krakowa, z przedstawieniem pt. „Sportowe życie jeża”. Spektakl miał na celu propagowanie sportu i aktywnego spędzania wolnego czasu. Dzieci poznały historię jeża Henia, który za bardzo nie przepadał za sportem, za to uwielbiał leniuchować.  Inscenizacja była przezabawna, wesoła, a dodatkowo zachwycały kolorowe kostiumy aktorów. Przedstawienie bardzo nam się podobało. Wszystkie dzieci świetnie się bawiły.

 


Dzień Edukacji Narodowej

14. 10. 2019 obchodziliśmy w szkole Dzień Edukacji Narodowej połączony z Pasowaniem na pierwszoklasistę.

Mieliśmy możliwość oglądać wspaniałe przedstawienie przygotowane przez uczniów. Uczniowie wraz z personelem medycznym ugościli również nauczycieli przy pięknie przygotowanym stole. Były życzenia i podziękowania. Zostały rozdane nagrody za przeprowadzone konkursy. Wszyscy wychodzili z uśmiechami na twarzy, oby ten nastrój udzielił się nam na cały rok.

Dziękujemy uczniom i personelowi medycznemu za przygotowanie tego dnia.

 

 


Konkurs „Bezpieczna droga do szkoły”

Konkurs plastyczny mający na celu promowanie bezpieczeństwa wśród uczniów został rozstrzygnięty. Wzięli w nim udział uczniowie z klas I – III. Mieliśmy przyjemność współpracować z wałbrzyskim WORD – em, który był sponsorem upominków w konkursie oraz wałbrzyską Policją, która przeprowadziła prelekcje nt. bezpieczeństwa dzieci zarówno w szkole jak i w drodze do niej. Serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą współpracę. Poniżej galeria prac uczniów:

 

 


Europejski Tydzień Kodowania CodeWeek

W dniu 07 października 2019r. w Dolnośląskim Zespole Szkół Specjalnych Przyszpitalnych odbyła się lekcja kodowania na platformie code.org, oraz zajęcia z zastosowaniem płytek Arduino na mikrokontrolerze ATmega 328.

Za pomocą dedykowanego środowiska do kodowania płytki Arduino, uczniowie oraz dorośli mieli możliwość zaprogramowania mikrokontrolera z zastosowaniem diod LED.

Zajęcia praktyczne poprzedzone zostały krótkim wprowadzaniem i omówieniem, czym jest Arduino, jak go wykorzystać do nauki/zabawy, ucząc się podstaw programowania.

Należałoby również wspomnieć o zaangażowaniu uczniów w Europejski Tydzień Kodowania, gdyż przygotowały one pod opieką nauczycieli plansze i plakaty o tematyce CodeWeek.

Poniżej krótka fotorelacja z zajęć oraz film:


TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

W ostatnim tygodniu września nasi uczniowie z klas I – III uczestniczyli w projekcie Tydzień Głośnego Czytania. Jego celem było budowanie nawyku codziennego czytania wśród dzieci. Inspiracją do przygody z literaturą stały się opowieści o przygodach Gangu Słodziaków zawarte w książce Renaty Piątkowskiej ,,Przyjaciele mogą wiele, czyli magia

z Leśnej Polany. Gang Słodziaków” . Uczniowie codziennie poznawali kolejne przygody swoich ulubionych bohaterów. Na zakończenie projektu wzięli udział w konkursie plastycznym ,, Mój ulubiony Słodziak”.

 

 


AKADEMIA DOJRZEWANIA

         Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła wzięła udział w programie profilaktyki zdrowotnej dla dziewcząt „Akademia Dojrzewania”.

To program adresowany dla uczennic wkraczających w trudny okres dojrzewania. Przeprowadziliśmy zajęcia wychowawcze z wykorzystaniem interesujących materiałów edukacyjnych. Wierzymy, że ta inicjatywa edukacyjna pozwoli naszym nastolatkom lepiej radzić sobie z problemami związanymi z dorastaniem i dojrzewaniem.

 


NASZ NOWY PROJEKT – Działaj z imPETem

        Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Działaj z imPETem!” mającym na celu edukację społeczeństwa w zakresie odpowiedniego postępowania z wartościowym tworzywem, jakim są butelki PET. W świetlicy oddziału pediatrycznego przygotowaliśmy ,, Eko – kącik z imPETem”, aby zwiększyć świadomość ekologiczną dzieci. Podczas przeprowadzonych zajęć zwracaliśmy uwagę uczniów na problem prawidłowej segregacji odpadów opakowaniowych i ich recyklingu.

 


SZKOŁA Z PRAWAMI DZIECKA

    Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy  Dyplom – Szkoła z Prawami Dziecka, za udział w IV edycji projektu edukacyjnego UNICEF.

     Nasz udział w projekcie był podkreśleniem znaczenia tego najbardziej uniwersalnego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych. Prawa dziecka znajdują swoje odzwierciedlenie w codziennym życiu. Ważne jest zatem, aby najmłodsi obywatele naszego kraju zdawali sobie sprawę czym są prawa dziecka, jakie prawa im przysługują i jakie są granice, których nie można przekraczać. Tę wiedzę staraliśmy się upowszechniać poprzez nasz udział w projekcie.

 


#SPOŁECZNIEODPOWIEDZIALNI

Plener fotograficzny w naszej szkole.
W ramach konkursu #SPOŁECZNIEODPOWIEDZIALNI, współfinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Społecznych oraz dzięki pomocy Stowarzyszenia Przyjaciół Głuszycy we wrześniu w naszej szkole odbyły się zajęcia fotograficzne. Zakupione zostały trzy aparaty fotograficzne. Młodzież z klas IV -VIII wykonała zdjęcia roślin, zwierząt, krajobrazów Wałbrzycha. Zdjęcia w formie wystawy pt. „Foto spacer po Wałbrzychu” zostały zaprezentowane w czytelni Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej w Wałbrzychu, a następnie na Oddziale Pediatrycznym i Psychiatrycznym w Szpitalu Specjalistycznym w Wałbrzychu.
Wszystkim osobom zaangażowanym w działania projektu składamy wielkie podziękowania.


Turniej piłkarski

Turniej piłkarski – 13 września 2019 rok w Miejskim Ośrodku Socjoterapii Wałbrzych

Skład chłopców:

1. Konrad F., 2. Jakub H., 3. Piotrek D., 4. Martin O., 5. Kuba D., 6. Bogdan P.

NARODOWE CZYTANIE 2019

 Dnia 7 września 2019 r. nasza szkoła wzięła udział w Narodowym Czytaniu zorganizowanym przez wałbrzyską Filię Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.

Podczas tegorocznej akcji czytane były polskie nowele wybrane przez Parę Prezydencką:

  1.  Dym – Maria Konopnicka
  2.  Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
  3.  Katarynka – Bolesław Prus
  4.  Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5.  Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6.  Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7.  Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8.  Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

_____________________________________________________________

Zbiór nakrętek_______________________________________________________________________________________

Wakacje szybko upłynęły i nastał nowy rok szkolny. Jego rozpoczęcie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Miło nam, że wychowankowie naszej szkoły serdecznie o nas myślą i mamy nadzieję, że kolejni uczniowie zaczynający tu naukę poczują się w naszej szkole równie dobrze.